Narediti prepričljiv kompozit ni tako lahko, ni pa tudi ne tako težko! Najbolj važno je razmišljati, kaj se v kompozitu s posameznimi elementi (svetlobo, sencami, barvami, gibanjem itd.) dogaja ter z obdelavo vztrajati in zadevo »gnesti« tako dolgo, dokler, po domače, ne pade vseskupaj lepo skupaj! 😀
Preden se vržemo v obdelavo!
Isin vlog iz ozadja fotkanja – kmalu!
Gregov blog o uporabljeni opremi, tehniki fotkanja in nastavitvah – tudi kmalu! :
Hvala Ironmanu – Janu Strmšku, da se je odzval na naše povabilo in prinesel s seboj tole totally awesome obleko ter se v njej pajsal celo uro in pol! Respect man! 😀
Več o Janu in Cosplayu
Jan Strmšek na Facebooku ► https://goo.gl/eKG3a4
Janov Cosplay Facebook page ► https://goo.gl/UMTCu5
Janov Youtube kanal ► https://goo.gl/jxoE9m
Kaj je Cosplay (Wiki) ► https://goo.gl/qh6fFL
Društvo Makkon ► https://goo.gl/fJLLPu
Slovenski Comic Con ► https://goo.gl/qeA7cv
Hvala tudi Isi in Kjari za snemanje med fotkanjem!
Ideja
Seveda se vse skupaj začne z idejo. Ta ne rabi biti povsem natančna in »v nulo« dodelana, približna ideja je povsem dovolj. Zakaj? Zato, ker se na poti do končnega produkta običajno pojavi preveč spremenljivk/preprek, s katerimi se je potrebno spopasti na licu mesta in tudi vplivajo na končen rezultat, pa jih ni možno predvideti. Te spremenljivke so lahko oprema, prostor, modeli, material, narava, višja sila, lastno razpoloženje itd itd… you get the point! 🙂
Dobro, seveda, če želimo, lahko idejo razdelamo do zadnjega atoma in poskrbimo za to, da imamo VSE popolnoma pod kontrolo, a kar hočem povedati je, da to ni zmeraj potrebno.
No skratka, fino je v svoji ideji torej razmisliti o:
- približni kompoziciji in vsebini
- o kvaliteti, barvi in smeri svetlobe ter njenih sencah
- o globini (kaj bo v katerem prostorskem planu in koliko jih bo)
- o gibanju in njegovi smeri (če bo kakšno gibanje)
- o fotografski opremi, ki bo uporabljena in kako
Ko smo razmislili o teh stvareh, se lotimo fotkanja.
Dobra izhodiščna fotka
Za dober kompozit potrebujemo dobro izhodiščno fotko, kjer svetloba, sence in kompozicija podpirajo našo idejo. Mi smo našega Iron-Jana osvetlili z višine od zadaj in od strani ter tako izpostavili to kul obleko in njene detajle ter tako tudi simulirali svetlobo, ki prihaja malenkost iz neba ter malenkost iz strani, »kao« od vsega ognja in eksplozij, v katerih je/bo stal.
Od spredaj pa smo Janov obraz osvetlili z enim DIY beauty dishem tako, kakor da ga osvetljuje njegov repulsor na roki. Bolano! 😀
Najprej v Lightroomu
Pri svojih obdelavah vedno pričnem v Adobe Lightroomu, kjer seveda najprej izberem »the fotkico« oz. tiste, katerih dele bom uporabil, nato pa se lotim obdelave. Najprej popravim svetlobo (white balance, exposure itd.), nato pa se lotim še barv. Seveda naredim še lens correction, sharpening in druge klasične popravke.
Pri Ironmanu sem tokrat izločil vse barve, ki jih nisem nameraval uporabiti v kompozitu, to pa so bile predvsem modra in zelena. Malenkost bolj kot običajno pa sem dvignil še shadows in clarity, ker sem želel izpostaviti malenkost več detajla v obleki.
Nato v Photoshopu
Odločil sem se, da kompozit naredim v treh prostorskih planih. V prvem (ospredju) bodo ogenj in neki eksplozivni efekti, v drugem (osredju) naš Ironman in v tretjem (ozadju) neke apokaliptične razbitine. Zdaj ne vem, če poimenovanja teh planov ravno sovpadajo s »šolskimi v knjigah«, a zavoljo lažjega razumevanja sem si jih jaz pač tako razporedil! 😀
Skratka, za vsak plan sem si v layerjih naredil svojo mapico in Jana takoj »pospravil« v osrednji, drugi plan.
Destruktivni del
Pri svoji obdelavi najprej vsako fotkico obdelam na destruktiven način, to pomeni, da vse popravke sproti »merge-am« oz združujem v en layer … to pomeni, da jih kasneje ne morem več »undo-jati«
Tako sem najprej:
- odstranil fotografske luči iz izadja (patch tool, barvanje z brushem),
- popravil geometrijo (liquify tool),
- obdelal kožo in dodal še malo umazanije na čelo (stamp in healing brush tool, patch tool),
- počistil obleko nepravilnosti (patch tool),
- pobelil zobe (hue & saturation adj. layer),
- posvetlil oči (layer s 50% sivo, blend mode na overlay in maskiranje z belim in črnim brushem),
- zamenjal desno dlan z repulsorjem (copy & paste iz druge fotke, maskiranje),
- zamenjal lase (copy & paste iz druge fotke, maskiranje),
- naredil razne druge mini popravke.
Ob koncu sem si naredil še dober selection celotenga Ironmana in ga shranil (meni select > save selection). Pri laseh sem se poslužil orodja »Select & mask«.
Kasneje sem ta selection večkrat priklical in ga ponovno uporabil pri maskiranju.
Po osnovnih popravkih sem se lotil kreativnega – nedestruktivnega dela.
Nedestruktivni del
Pri svojih obdelavah običajno vse, kar je kreativne narave, torej umetno svetlobo, barve, stil, vinjetiranje, risanje, uporabo photo filtrov, LUT-ov in podobnega delam na nedestruktiven način. To pomeni, da layerjev sproti NE združujem in se kasneje lahko vrnem v datoteko in posamezne layerje po želji spremenim, izklopim, itd.
Tretji plan (ozadje)
Najprej sem se lotil ozadja. Vanj sem vstavil razne brezplačne stock fotografije, ki sem jih snel s spletne strani pexels.com. Vstavil sem neke razbitine neke letalske nesreče, eno kul nebo z oblaki ter nekaj gorečega. Vse sem sproti ustrezno maskiral in postavljal tako, da je kompozicijsko zgledalo ok. Nato sem vse te vstavljene fotografije še svetlobno in barvno predelal z orodji kot so Levels, Hue & Saturaton, Multiply blend mode-i ipd., ponekod pa sem barvo popravil kar z barvanjem v novih layerjih, katerim sem blend mode nastavljal na hue, color ali overlay. Pri teh blend mode-ih je tako, da je včasih potrebno enostavno samo malo poskusiti različne in videti, kateri dajo najboljši željen učinek.
Ob koncu sem upošteval še pravilo globine in fizikalno lastnost leče (manjša ostrina po robovih) ter ozadje najprej malo zameglil s klasičnim gausian blur-om, ter nato še z »Iris blur-om«, ki simulira to neostrino leč proti njihovim robovom. S tem korakom sem še malo doprinesel h končni prepričljivosti kompozita.
Drugi plan (osredje)
Po ozadju sem se konkretneje lotil spet Ironmana v osredju. Svetlobno in barvno sem ga predelal tako, da je »upošteval svetlobo okrog sebe«, ga rahlo »umazal« ter mu dodal še malo neke »metalne« strukture.
Obdelal sem svetlobo in barve:
- hrbet pobarval rahlo na oranžno, kakor da svetloba sije nanj od zgoraj navzdol z tega oranžnega apokaliptičnega neba (nov layer, barvanje z brushem, blend mode color),
- noge rahlo obarval na oranžno, kakor da svetloba ognja sije nanje od spodaj navzgor (nov layer, barvanje z brushem, blend mode color),
- hrbet in noge potemnil (dupliciral layer, blend mode na multiply, maskiranje),
- povečal »globino« obleke (dupliciral layer, blend mode na multiply, v maski poudaril samo mikrosence v obleki – dodge & burn tehnika)
- zmanjšal jakost rdeče barve obleke (Hue & Saturation adjustement layer),
- posivil in pozlatil določene dele obleke (Hue & Saturation adjustement layer),
- vrisal svetlobo repulsorja in arc reactorja (novi layerji, barvanje z brushem, blend mode-i overlay, soft light itd.),
- pazljivo posvetlil določene dele obleke, kakor da sijeta nanje (levels adjustement layer, maskiranje),
- rahlo posvetlitl obraz (dupliciral layer, blend mode na screen, maskiranje),
- vnesel lens flare (fotka iz pexels, preoblikovanje s transform, blend mode layerja na screen),
- svetlobo arc reactorja in repulsorja obarval na modro, ter tudi levi del obraza, na katerega sijeta. (nov fill layer, maskiranje, blend mode color).
Mu dodal še nekaj teksture:
- povečal detajle oblege s pluginom Viveza (Google nick colection) in structure nastavil na 65% (zmaskiral samo obleko),
- obleko »umazal« z enim čez poveznjenim grunge ozadjem (blend mode overlay, maskiranje),
- čez vsako ploskev obleke poveznil metalno črtasto teksturo (blend mode overlay, maskiranje).
Ob koncu sem določene layerje zmergal v en sam layer ter tudi njega zablural z Iris blur orodjem, ki mu je gradientno zabluralo predvsem noge, delček ramen in las. Ročno sem z blur brush toolom zablural še robove okrog dlani in rok, pač tiste dele, ki so globinsko bolj odmaknjeni od fokus točke – torej Janovega obraza.
Prvi plan (ospredje)
Za konec sem v prvi plan vstavil še nekaj malega eksplozivnih efektov. Če naš Ironman že stoji sredi nekega fajtanja, potem je temu prinerno tudi, da okrog njega šviga nekaj malega inferna! 😀
- Levo in desno sem vstavil neko fotografijo isker (blend mode screen, motion blur nekaj pisklov z upoštevanjem pravilne smeri).
- Spodaj sem čez noge in malo čez roko vstavil ogenj (blend mode screen, maskiranje).
- Zgoraj desno sem vstavil fotografijo razbitega letečega stekla (blend mode screen, motion blur nekaj pisklov z upoštevanjem pravilne smeri).
Tudi té nekatere vstavljene fotke sem rahlo zablural z Gausian in Iris blurom, saj se nahajajo pred Janom, torej so izven fokusa in zato zamegljene.
Finishing touches
Za konec sem v Photoshopu čez vse plane vstavil še en LUT (photo filter) z ustreznim opacityem, kompozit shranil in peljal nazaj v Lightroom ter sam še malenkost povečal clarity in povišal shadows, da se je pokazalo še malenkost več detajla. Sledil je še finalni krop in kompozit je bil končan! Zakon! 😀
Podprite nas!
Če so ti naši videji všeč in bi jih v prihodnje rad/a videl/a še več, podpri nas tako, da si v našem iskalniku fotografov narediš kakšen brezplačen portfelj ali dva!
Pridruži se nam s klikom na zgornji desni turkizni gumb “naredi portfelj”, veseli te bomo ful! 😀
Hvala! 😀
Lep pozdrav,
Grega in ekipa WishCAM
Zdravo!
Zelo všeč mi je ta tutorial, me pa zanima, če bi lahko naredili en tutorial o tem photoshop action zavihku.
lp martin
Pozdravljen Martin, hvala! 🙂
Ja z veseljem, bomo posneli! 😀